انتخاب سردبیریادداشت
موضوعات داغ

آقا محسن توئیتی زد!

انجام عملیات فریب یکی از اشکال و معانی آماده‌سازیست.

آقا محسن توئیتی زد و ماجرا از همینجا شروع شد! از محقق بسیار “ورجسته” متولد سال پنجاه‌وهفت رانتی که سرش در آخور شبکه سه بند است تا مشاور تولید اکاذیب پاستور با رویه مقدس وحدت کلمه شروع کردند به نجس کردن دریا! از رزمنده ساده‌دل ساده تا سردار دلاور جبهه‌ندیده تماما شدند کارشناسان ورجسته نظامی ورجسته‌تر از تحلیل‌گران ارشد سیا(ه) در مقر مرکزی مستقر در لُنگ‌لی جیلی‌بیلیا.
عملیات کربلای چهار به منظور آماده‌سازی مقدمات فتح بصره طراحی و اجرا شد. قید نکات زیر را ضروری می‌دانم:

همانطور که هدف عملیات کاملا به شکل مشخص اعلام داشته به منظور آماده‌سازی انجام شده. انجام عملیات فریب یکی از اشکال و معانی آماده‌سازیست.

حضرات امرای جنگجوی دافوس‌ندیده بهتر است کتاب CID یعنی استتار، اختفا و فریب را یک‌بار به شکل دقیق مطالعه کنند. در عملیات فریب هدف اصلی طراحان تنها فریب قوای دشمن نیست! اصل اول موفقیت یک عملیات فریب باور نیروهای خودی به اصلی بودن عملیات است. دقیقا همین شیوه به کرات در جنگ‌های جهانی اول و دوم استفاده شد و در دفاع مقدس هم می‌توان به آماده‌سازی مقدمات عملیات در منطقه هور که شکلی دیگر از سی‌آی‌دی است اشاره کرد.

آمار شهدای این عملیات طبق اسناد موجود در پژوهشگاه دفاع مقدس و دفتر مطالعات سیاسی جنگ  سپاه پاسداران کمتر از هزار نفر است. اینکه دوستان خودی و نخودی و بیخودی به آمار و “عرقام” تلویزیون رژیم بعث استناد می‌کنند جای سئوال دارد.

منطقه عملیاتی فاقد مساحت مناسب جهت مانور نیروهای خودی است. تنها دلیل تلفات خودی تجمیع نیروی گسترده در یک منطقه خاص بود.

عملیات لو رفته صفتی است که باید تقریبا به تمامی عملیات‌های پس از عملیات بدر نسبت داد! عراق پس از عملیات خیبر به حدی هوشیار شده بود که حتی برای شناسایی غواص از رادارهای رازیت فرانسوی بهره می‌برد! دکل‌های شناسایی داخل آب دیگر از ساده‌ترین ابزارهای بازدارنده به‌شمار می‌روند! عملیات لورفته عملیاتی است که فرصت آماده‌سازی و آرایش پدافندی را به دشمن بدهد و این یعنی حداقل ۴۸ ساعت زمان برای تهیه طرح و برآورد و مهیاسازی. پس عدم انجام عملیات کربلای چهار به بهانه لو رفتن بی‌معنی و احمقانه است.

کلاس عملیاتی کربلای چهار یک عملیات آبی‌خاکی از نوع چریکی است. سبک طراحی و هدایت این شکل از عملیات‌ها کاملا با روش کلاسیک متفاوت است. به همین دلیل هم برای رهبری عملیاتی و میدانی نیروهای رزمنده خودی از تکاوران نیروی زمینی ارتش و نیز کماندوهای کلاه سبز دریایی و غواصان ارتشی استفاده شد. پس طراح به شکل هوشمندانه‌ای کلاس عملیات را پشت نیروهای عادی بسیجی استتار کرده.

عملیات کربلای پنج تنها ده روز بعد در همان منطقه اجرا و بسیاری از اهدافش محقق می‌شود. آقایان فضلای نظامی و امنیتی هنوز توضیح نداده‌اند که چطور یک عملیات هجومی گسترده تنها ظرف مدت ده روز طراحی و تدارک و اجرا شده! همین فاصله کم نشان‌دهنده اصلی‌بودن عملیات دوم و فریب بودن اولی است. طراحی یک عملیات محدود به استعداد یک تیپ دو هفته زمان می‌برد. چطور می‌شود سپاه شکست سنگینی متحمل شود و تنها ظرف مدت ده روز عملیاتی به گستردگی کربلای پنج را طراحی و اجرا کند؟! به کمی سواد نظامی برای عزیزان ورجسته نظامی و امنیتی نیاز است!

فرماندهی جنگ در جبهه جنوب بر عهده قرارگاه کربلا بوده که فرمانده آن هم سردار غلامپور حی و حاضر است. ایشان دقیقا به فریب بودن عملیات اولی اذعان می‌کنند.

یکی از دلایل مهم اجرای کربلای چهار ایجاد آرامش روانی در نیروی دشمن برای مرخص کردن نیروهای پدافندی به بهانه دفع تک خودی بوده. آن عزیز امنیتی کت و شلواری که قبلا در شغل سابقش هم کم فریب اطلاعاتی برادران عزیزمان در موساد را نخورده (!) چطور نمی‌فهمد مارشال عبدالحلیم ابوغزاله مصری چگونه می‌تواند با دقت عملیات اول را با تحلیل میدانی تشریح و تفسیر کند؟ راهی جز مشاهده مستقیم میدانی داشته؟ جناب امنیتی توئیترپناه بهتر است اسناد وزارتخانه “مطلوبش” را یکبار مرور کند تا بفهمد با خاتمه کربلای چهار مزدوران مصری و سودانی به مرخصی رفتند و جبهه عراقی برای کربلای پنج مهیاتر شد. این یعنی فریب!

آن عزیز دل شبکه سوم که نه پهلوی را درک کرده و نه جنگ را و صرف قُل تقبل‌الله به سردار جبهه‌نرفته؛ به برکت رانت، سالی چند کتاب چاپ می‌کند و استاد خودخوانده علوم نظامی است بهتر است گاهی تهران را ول کند و به جای همسفری با راهیان نور مستقیما وارد مناطق عملیاتی بشود. کلاس‌های درس مجازی را در موسسه غروب تعطیل کند و گاهی در کلاس‌های درس دافوس بعد از کسب مجوزهای حفاظتی شرکت کند تا از این به بعد لااقل جای “عراجیف” اراجیف تلاوت کند.

محسن رضایی رگ و ریشه‌اش چریکی و اطلاعاتی است. قبل از اینکه فرماندهی ستادی باشد یک مهره زبده اطلاعاتی در جنگ کردستان بود. اگر جنگ برای ضلال‌الدین غریبه و جعفر جنی و دیگر رزمندگان جبهه‌ندیده تماشای نجات سرباز رایان است؛ برای محسن رضایی تهیه‌کنندگی و کارگردانی است!

م.همت‌پور

جهت اطلاع و درک بهتر موضوع اسناد زیر را مطالعه کنید:

 

برچسب ها

م. همت‌پور

مستندساز، نویسنده، پژوهشگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن