انتخاب سردبیرصوت
موضوعات داغ

حجامت خونین، یک انقلاب، آخرین امید، آخرین راهکار

واکنش شدید حجت‌الاسلام انجوی‌نژاد به وضعیت بد کنونی کشور

واکنش حجت‌الاسلام انجوی‌نژاد به وضعیت بد کنونی کشور

تاریخ سخنرانی: ۹۷/۱۱/۲۷

برچسب ها

م. همت‌پور

مستندساز، نویسنده، پژوهشگر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام. چند تا نکته هست که قبل از پرداختن به صحبت ایشون باید متوجه باشیم. اول اینکه شعار جوانگرایی یک شعار هست. اما عملا نمی توان همه چیز را به جوانها شمرد. جوان به خاطر روحیه با نشاط و فعالش محرک خوبی برای چرخ اقتصاد و صنعت و علم و تحقیق است. اما نمی شود یک جوان را به رهبری یک مجموعه گمارد. جوان احساسی است. جوان بی تجربه است. جوان به راحتی بازی دست پیرمردهای مو سفید کرده در آسیاب سیاست و امنیت را می خورد. دیدیم که بجز برخی جوانهای کاردرست , کاربلد در جنگ، بقیه چه گلی به سر جنگ زدند. آن موقع ما فرصت آموزش و تعلیم را نداشتیم، اما الان که فرصت هست. چرا یک جوان آموزش ندیده را در مقام بالایی که نیازمند دانش و بینش و بصیرت است بنشانیم؟
    نکته دوم که اهمیتش کمتر نیست، افزایش جمعیت است. فرض کنیم تمام مسئولین کنونی را با هر سنی، کنار بگذاریم و جوان استخدام کنیم. افزایش تصاعدی جمعیت باعث مشکلاتت مختلف شده، و تغییر مسئولین قدیمی با جوانها پاسخگوی نیاز به شغل نیست. تازه جنگ بین جوانهای کنونی ایجاد می شود و هر کدام دیگری را متهم می کند که با پارتی و فشار و لابی آمده.
    نکته دیگر این است که عقل و شرع و اخلاق حکم می کند به بزرگتر احترام گذاشته شود. این طور که آقای انجوی به بزرگان هری می گوید، قابل قبول نیست. رفتار و سیره ائمه و پیامبر اسلام را در این زمنیه از یاد نبریم. به عنوان مثال وقتی مهمانی برای حضرت علی آمد و ایشان دست پدر را شست و برای شستن دست پسر، طشت و ابریق را به حضرت امام حسن سپرد. رعایت احترام سن و موی سپید و وجود پروتوکل حتی در میان امامان ساده زیست ما هم وجود دارد. نمی توان به بهانه جوانگرایی و مبارزه با اشرافیت، بزرگان را کنار گذاشت.
    باید رعایت اعتدال را کرد. (منظور اعتدال واقعی است نه شعار اعتدال که سیاسیون می دهند).نه می شود جوانی را به رهبری و مدیریت نشاند که توان آن را ندارد نه سن بالا را به کارهای نیازمند نشاط و فعالیت. اگر دقت کنید سفرای آمریکا و انگلیس جوان هستند اما مشاوران پیر دارند. نه می شود بزرگان را بیکار کرد و کنار گذاشت و احترامشان را رعایت نکرد نه می شود آنها را تا هنگام فسیل شدن و چsبیدن به صندلی رها کرد. وقتی بازنشست شدند باید به مناصب مشاوره ای گمارده شوند و به مدیر جوان مشورت بدهند که هم زمان کمتری سر کار بیایند و هم احترامشان حفظ شود و هم به یکباره رزقشان قطع نشود. همین جوانهای امروزی مطالبه کننده جوان گرایی، فردا به بهانه خدمات پیشین، احترام، ریش سفیدی، قبول نداشتن جوانها، قطع شدن رزق، حاضر به کنار رفتن از شغل خود نخواهند بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن