فیلمیادداشت

پستانداران دریایی در خدمت ارتش‌ها

روسیه از نهنگ‌های سفید در عملیات نظامی بهره می‌برد

نشریه گاردین به نقل از کارشناسان آبزیان دریایی نروژی گزارش داده است که نیروی دریایی روسیه از نهنگ‌های سفید تربیت‌شده برای برخی از فعالیت‌های نظامی بهره می‌برد.

شک و تردیدهای متخصصان نروژی زمانی آغاز شد که «جور هستن»، یک ماهی‌گیر نروژی به شبکه تلویزیونی «ان آر کی» گفت که نهنگ سفیدی در آب‌های مرزی روسیه و نروژ مشاهده کرده که با مهارت‌های عجیب عامل آزار و اذیت قایق ماهی‌گیران بوده است. تحقیقات نشان داد مدتی است که ماهی‌گیران نروژی شاهد رفتار غیرمتعارف نهنگ‌های سفید هستند.

در این میان صیاد دیگری ادعا کرده است که روی تسمه (قلاده) یکی از نهنگ‌ها عبارت «تجهیزات سن پترزبورگ» حک شده است. روسیه به‌تازگی اعلام کرد که ۱۰۰ نهنگ سفید را در آب‌های شمال‌غربی این کشور رها کرده است.

اودون ریکاردسن، استاد دانشگاه نروژ و رئیس بخش مطالعات قطب شمال و بیولوژی دریایی می‌گوید که برای مدتی برخی از نهنگ‌های سفید در روسیه تحت تربیت قرارداشته و در اسارت بوده‌اند. به گفته این استاد دانشگاه، در تماسی که بین نروژ و محققان روسی برقرار شده است آن‌ها ادعا کرده‌اند که خشونت و آزار نهنگ‌های سفید ارتباطی با تربیت انسانی ندارد.

در سال ۱۹۸۰ نیز اتحاد جماهیر شوروی از دلفین‌ها در برنامه‌های نظامی‌اش بهره برده است. یکی از مهم‌ترین خصوصیت دلفین‌ها تشخیص محل دقیق انواع سلاح‌ها در عمق و روی آب دریاها بوده است. با این حال پس از سقوط شوروی مقامات روسیه اعلام کردند که برنامه بهره‌برداری از پستانداران دریایی در برنامه‌های نظامی برای همیشه متوقف شده است. این در حالیست که سه سال پیش به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سه مرکز تعطیل شده نظامی که برنامه گسترش استفاده از پستانداران دریایی را در دستور کار داشت، بازگشایی شده است.

دلفین و فک بی‌گوش دریایی چندین دهه است که در ارتش‌ کشورهای دیگر برای جستجو و یافتن انواع مین‌های دریایی و سلاح های گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گزارش روزنامه گاردین نیروی دریایی آمریکا از زمان جنگ ویتنام اقدام به تربیت دلفین‌ها و شیرهای دریایی کرده است. هر چند کارشناسان نروژی هنوز اعلام نکرده‌اند که روسیه نهنگ‌های سفید را دقیقا برای چه عملیاتی تربیت کرده است اما ایالات متحده از دلفین‌ها و شیرهای دریایی برای جستجوی اجسام و محافظت از محدوده‌های آبی حفاظت شده بهره می‌گیرد.

آمریکا به طور مشخص ۷۰ دلفین و ۳۰ شیر دریایی را در ایالت کالیفرنیا تربیت کرده است. این جانوران در پایگاه دریایی سن‌دیه‌گو در کالیفرنیا نگهداری می‌شوند.

دلفین‌ها و شیرهای دریایی موجوداتی باهوش و قابل تربیت هستند که توانایی‌های خارق‌العاده‌ای دارند. دلفین‌ها نه تنها می‌توانند به عمق آب‌ها بروند بلکه قابلیت پژواک‌یابی نیز دارند. این امر به این معنا است که آن‌ها با ارسال صدا به محیط اطراف خود و بررسی پژواک آن می‌توانند به موقعیت اشیاء در اطراف خود پی ببرند. قابلیت پژواک‌یابی دلفین‌ها باعث شده است نیروی دریایی آمریکا از آن‌ها برای شناسایی مین‌های دریایی استفاده کند. بینایی و میدان دید شیرهای دریایی نیز منجر به استفاده از آن‌ها برای شناسایی تجهیزات مفقودشده نظامی شده است.

آمریکا از توانایی دلفین‌ها و شیرهای دریایی تربیت شده خود در جریان جنگ اول خلیج فارس و سپس اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی بهره گرفت. این جانوران دریایی به ارتش آمریکا کمک کردند تا مین‌های دریایی را خنثی کند.

برنامه استفاده آمریکا از پستانداران دریایی تاکنون بی‌حاشیه نبوده است. پیش از این در اوایل دهه ۹۰ میلادی گزارش شده بود که آمریکا دلفین‌هایی را برای نبرد تن‌به‌تن با غواصان تربیت کرده است. ارتش آمریکا ضمن تکذیب این ادعا تاکید می‌کند که امکان تربیت دلفین‌ها برای نبرد وجود ندارد.

برچسب ها

م. همت‌پور

مستندساز، نویسنده، پژوهشگر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن