خودمانییادداشت
موضوعات داغ

کار فرهنگی شکمی

حکایت سفره‌های رنگینی که از کیسه بیت‌المال مظلوم پهن می‌شود.

واقعا جای تاسف دارد که در چهلمین سال انقلاب که انتظار بلوغ و تکامل آن می‌رود، هنوز مسئولان ما بودجه‌های سازمان‌ها را صرف هزینه‌های هنگفت خاله‌بازی و برگزاری مراسم بی‌خاصیت برای شام دادن و کادو دادن به این و آن بکنند.

یکی افطارهای ماه مبارک رمضان و یکی هم این روزها به بهانه‌ی دهه فجر و تحت عناوین دهان‌پرکنی چون تجلیل از پیشکسوتان و… پول بیت‌المال در شکم ‌این و آن ریخته می‌شود تا پُزی باشد برای آقای رییس و صدقه‌ای برای طولانی‌تر شدن دوران ریاست… بیت‌المالی که ریال ریالش با خون دل مردم به‌دست می‌آید و هزاران سوراخ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی داریم که نه دیده می‌شود و نه برای حضرات اهمیت دارد.

من هم دیروز دعوت بودم به چنین مراسمی در یک سازمان فرهنگی… البته طبق عادت و روش همیشگی خودم نرفتم و افتخار دارم که حتی در دوران مسئولیتم نه تنها خودم – جز دو سه بار که جو زده شدم – به عنوان میزبان چنین کارهایی نکرده‌ام که حتی از قبول دعوت‌ مقامات برای حضور سرِ سفره‌های رنگینی که از کیسه‌ی بیت‌المال مظلوم پهن می‌شود، طفره می‌رفتم.

ای کاش مسئولان ما در چهل‌سالگی انقلاب، عاقل‌تر می‌شدند و به بلوغی می‌رسیدند که بتوانند کشتی سازمان‌شان را هدایت کنند… اما افسوس هر چه می‌گردیم، فقط عنوان‌های سنگین‌تر از وزنشان را می‌بینیم که با زور بر دوش می‌کشند و هر چه سن انقلاب بیشتر می‌شود، وزنه‌ی مسئولان و زمام‌داران کوچک‌تر و سبک‌تر می‌گردد. بی‌خود نیست که… بی‌خیال! بیایید فقط حدیث بخوانیم!

امام علی علیه‌السلام: نابودی حکومت‌ها به چهار چیز است: بی‌توجهی به مسائل اصلی و پرداختن به امور فرعی و مقدم داشتن افراد ناشایست و بی‌اعتنایی به شایستگان…

سیدمحمدرضا واحدی.

برچسب ها

سید محمدرضا واحدی

تهران.. بیروت.. دمشق دانش آموخته حوزه ودانشگاه، روزنامه نگار، نویسنده، مترجم، شاعر و کارشناس فرهنگی.. مشاوره و هم اندیشی با جوانان

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن